SÜT BAL YUMURTAYA HOŞ GELDİNİZ

sutbalyumurta.com İzmir içi doğallığın adresi

Organik Ürünler

Hızlı Teslimat

Kalitenin Adresi

sutbalyumurta.com izmir içerisinde organik ürünleri ile hizmetinizde.Tüm ürünlerimiz organiktir.Ürünlerimiz yoğunluğa bağlı olarak aynı gün yada ertesi gün teslim edilmektedir.İzmir içerisindeki müşterilerimize uygun fiyata kaliteli hizmet vermek tek amacımızdır.

EVDE BEYAZ PEYNİR YAPIMI

EVDE BEYAZ PEYNİR YAPIMI

EVDE BEYAZ PEYNİR YAPIMI : 
 
MALZEMELER : 10 Kg yağı alınmamış çiğ süt
                            90 g kaya tuzu
                            900 g kaynamış soğumuş su
                            Süzme torbası
                            Eczanelerden bulabileceğiniz peynir mayası ve enjektör
                            Isı ölçümünde kullanacağınız termometre 
 
                    
 
  Öncelikle sütümüzü ısıtacağımız bir kap hazırlayalım. Sonra bunun üzerine süzgeç ve onun da üzerine süzme bezi yerleştirelim.
 
 
 
Sütü 40 dereceye kadar ısıtalım, aslında mayalanma için gerekli sıcaklık 35-37 derece ama tencerenin ocaktan alınıp mayalanma için hazırlanmış yere konması, mayanın karıştırılması için geçen süre bir kaç derece ısı kaybı oluşturabilir.
 
 

Sütümüz ısınırken mayalamadan sonra ısısını korumak için örtülerimizi hazırlayalım.
 
 
 
Sütümüzün ısı 40 dereceye geldiğinde ocaktan alıp mayalama işlemine geçebiliriz.
 
 
 

Kullandığınız yaş maya şişesinin üzerindeki etiketteki tavsiye bölümüne istinaden kendi oranlamınızı yapınız. Örneğin bu maya için 100 kg süt için 20-30 cc. maya kullanılması tavsiye ediliyordu. Oranlama yaparak 10 kg süt için önerilen 2 ml mayayı enjektör ile çekerek bir çorba kaşığına boşalttığınızda aşağı yukarı kaşığı dolar.
 
 
 
Mayayı çok iyi bir şekilde süt ile karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını kapatın.
 

 
 
Sıcaklığını mayalanma süresince koruması için örtülerini örtün. Mayalanma süresi 1-1,5 saat uygun oluyor.
 

 
Mayalanmanın tamamlandığını anlamak için bıçağınızı batırıp kontrol edebilirsiniz. Eğer mayalanmış süt sertleşip bıçağınıza yapışmıyorsa işlem tamam demektir. Bu durumdaki mayalanmış süte "teleme"  deniyor.
 
Telemenin suyunu bırakması için yine bıçak yardımıyla birer santim aralıklarla, daha sonra kesim istikametine dik gelecek şekilde kesin. Küçük kareler elde edeceksiniz.

 
 
 
 
Tencerenin kapağını kapatıp yarım saat bekleyin teleme, iyice suyunu salsın.
 

Telemeyi altında süzgeç olan süzme torbasına aktarın. Bu işlem esnasında süzülen suları da hemen yan taraftaki şişeye boşalttım. Bu suyu daha sonra lor peyniri yapmak için kullanacağız. 

 
 
Tüm boşaltma işlemi tamamlandığında teleme torbada, suyu ise şişede görülüyor. Torbayı bu şekilde asıp altına da bir kap koyarak iyice süzülmesini sağlayın.
 

1-2 saat süzüldükten sonra telemenin içindeki suyun iyice çıkmasını sağlamak için, torbayı iki tahta arasına koyarak "işkence" isimli aletlerle sıkmaya devam edin. Bu işlem torbanın üzerine ağırca bir cisim konarak ya da başka bir şekilde de yapılabilir. Bu şekilde de 2-3 saat su çıkarma devam ettikten sonra,

 

 
 
Kalıplaşmış telemeyi torbadan çıkarın ve parçalara ayırın.
 
 
 
 
Beyaz peynirin olgunlaşması için bekleteceğiniz kaba yerleştirin. Bu kap plastik olabileceği gibi cam bir kap da olabilir.
 
 
 


Şimdi sertleşmiş telemeyi salamuraya koymak lazım. Ama salamurada tuz oranını ayarlamak çok önemli. İdeal oran % 9 ancak siz kendi damak zevkinize göre de ayarlayabilirsiniz.

 

90 gram tuz için 910 gram su gerekiyor. Pratik olarak 1000 g su.Tuzu suya ekledikten sonra her çeşit mikroptan arındırmak için kaynattım.
 

Soğuduktan sonra peynir kabını doldurdum. Şimdi olgunlaşmasını bekleyeceğiz. Üzerine yapım tarihini yazarak buzdolabına kaldırdım.
 
 
 
ÖNEMLİ NOT: Bu şekilde pastörize edilmemiş sütle yapılmış beyaz peynirin yenebilmesi için 2-3 ay salamurada beklemesi gerekiyor. Aksi takdirde süt içinde olabilecek "brucella" bakterisinin insanda hastalık yapma ihtimali var.