SÜT BAL YUMURTAYA HOŞ GELDİNİZ

sutbalyumurta.com İzmir içi doğallığın adresi

Organik Ürünler

Hızlı Teslimat

Kalitenin Adresi

sutbalyumurta.com izmir içerisinde organik ürünleri ile hizmetinizde.Tüm ürünlerimiz organiktir.Ürünlerimiz yoğunluğa bağlı olarak aynı gün yada ertesi gün teslim edilmektedir.İzmir içerisindeki müşterilerimize uygun fiyata kaliteli hizmet vermek tek amacımızdır.

EVDE LOR PEYNİRİ YAPIMI

EVDE LOR PEYNİRİ YAPIMI

Evde lor peyniri yapımı, beyaz peynir peynir yapımının son aşamasıdır. Yani evde beyaz peyniri yapımına başladıktan sonra belirli bir aşamaya geliyorsunuz ve sonra da elde edilen peynir suyundan lor peyniri yapıyorsunuz. Beyaz peynir yapımından bu safhaya gelinceye kadarki aşamaları bu sayfadan izleyebilirsiniz.

 

Telemenin süzülmesinden elde edilen, protein bakımında oldukça zengin peyniraltı suyunu bir tencereye koyun ve kaynatın. 5-10 dakika kısık ateşte kaynadıktan sonra altını kapatın ve soğumaya bırakın. Bekledikçe lorun, tencerenin üzerinde biriktiğini göreceksiniz.
 


Suyun üzerinde biriken loru delikli bir kepçe yardımıyla bir süzme bezinin içinde toplayın.

 

 
Peynir ve lor peynirini elde edildikten sonra da kalan suda hala süt yağı, protein ve diğer faydalı maddeler var. Bu yüzden bu değerli suyu atmayıp yemeklerinizde su eklerrken bu suyu değerlendirebilir, makarnalarınızda kullanabilirsiniz. Bu suyu buzdolabında 2-3 gün muhafaza edebilirsiniz.
 


Bez içinde toplanan loru, yüksekçe bir yere asarak 10-12 saat süzülmesini bekleyin.
 

 

Sabaha kadar iyice suyundan arınan lor peynirini tarttığınızda yaklaşık 500 g gelir. Lor peyniri bu haliyle buzdolabında 10-15 gün bozulmadan saklanabiliyor. Eğer içine tuz katılırsa daha uzun süre de saklanabilir. İster bu şekliyle ya da dilerseniz üzerine herhangi bir reçel ya da marmelat döküp, bir kısmına da dövülmüş ceviz, zeytinyağı, biber salçası karıştırıp sabah kahvaltılarında tüketebilirsiniz.

 

Afiyet olsun.